Час будувати довіру до держави

Українська держава ніколи не стояла обличчям до людей. Пихаті чиновники, що тримають громадян у довжелезних чергах та не поворухнуть і пальцем без хабара, ненаситні силовики, що тільки й хочуть обдерти людей праці, продажні депутати, що відгородилися від народу недоторканністю та відстоюють інтереси олігархів, - усе це дуже поширене в суспільстві сприйняття тих, хто є обличчям держави та формує ставлення до неї.

Українці відповідають адекватно. Ми не відчуваємо цю державу своєю, недовірливо ставимося до будь-якої влади, не поважаємо державних службовців і депутатів, доки не побачимо, що вони роблять щось хороше для народу. Ми не маємо довіри до Української держави. І ніколи її не мали. Тому ніхто не поспішає сплачувати податки – від олігарха до найменшого підприємця: всі переконані, що значну частину грошей з’їсть корупція. У таких умовах держава слабка й не може забезпечити гідного життя й добробуту своїм громадянам.

Але так не повинно бути. Держава повинна належати громадянам, служити народові, полегшувати життя простим людям і допомагати в усіх їхніх справах. Тільки така Україна буде достатньо сильною, щоб протистояти зовнішнім загрозам та забезпечити добробут і гідне життя кожному українцеві.

Щоб Українська держава стала такою, потрібні докорінні зміни. Раніше вони були неможливі через прогнилий політичний клас, що керував країною. Але після Революції гідності з’явилося багато чесних і добросовісних людей (військових, волонтерів, активістів, молодих політиків), що готові провести необхідні зміни та доводять цю готовність день у день своєю працею на благо країни. На сьогодні вони вже сформували критичну масу, необхідну для проведення змін.

Починати зміни треба з побудови довіри українців до держави, яка повинна своїми ділами здобути повагу своїх громадян та їхню підтримку. Я готовий зробити все необхідне, щоб розвернути державу обличчям до людей.

Почну з себе. Вважаю, що кожен депутат-мажоритарник повинен майже безперервно спілкуватися зі своїми виборцями, щоб знати про їхні проблеми, виносити їх на національний рівень обговорення, повідомляти їх про результати своєї роботи та отримувати від них зауваження і пропозиції, які дозволять покращити цю роботу. Народний депутат – це частина обличчя держави. Він повинен робити все необхідне, щоб забезпечити довіру до неї громадян. Для досягнення цієї цілі планую такі заходи:

  • Організувати онлайн-приймальню (через інтернет-сайт, фейсбук, телеграм-канал тощо), так щоб кожен виборець нашого округу в будь-який момент міг звернутися до мене зі своїми питаннями.

  • Проводити щомісячні живі зустрічі з літніми виборцями, які через свій вік не користуються сучасними комунікаційними засобами.

  • Обговорювати з виборцями найбільш резонансні та суспільно чутливі законопроекти, щоб максимально повно врахувати вашу думку при голосуванні.

  • Доступно звітувати про результати своєї діяльності та голосування за найважливіші законопроекти принаймні раз на рік.

Вважаю, що кожен приклад гідного та рівноправного спілкування між депутатом і виборцями зробить державу кращою та підвищить довіру громадян до неї. Однак для цього потрібно й чимало змін на національному рівні. Я планую ініціювати й підтримати такі нововведення:

  • Зняття недоторканності з усіх, хто працює на державу. Жоден державний службовець не має права ховати свою корумпованість за ширмою недоторканності. Підтримаю запропонований новообраним Президентом України Володимиром Зеленським законопроект про зняття недоторканності з депутатів та інших високопосадовців.

  • Ухвалення закону про імпічмент, запропонованого Президентом Зеленським. Кожен президент повинен усвідомлювати, що будь-які дії проти народу можуть призвести до його відставки. Її механізм повинен бути чітко прописаний у законодавстві, щоб уникнути зволікань і політичних маневрів.

  • Якщо в Україні збережеться мажоритарна система парламентських виборів, то я ініціюватиму закон, що дозволятиме виборцям відкликати свого депутата, якщо він не захищатиме їхніх інтересів, а діятиме всупереч їм. Не може бути так, що депутата обрали на 5 років, а він забув про людей з округу.

  • Якщо виборчу систему буде змінено на повністю пропорційну, то виступатиму за відкриті партійні списки. Тоді голосуватимуть не за котів у мішку, які зараз за великі гроші потрапляють до виборчих списків, а за конкретних осіб у переліку певної партії. Це дозволить відсіяти скандально відомих політиків і корупціонерів. Таким не місце в державі, яка прагне довіри громадян.

На мою думку, це лише дрібна частинка того, що потрібно зробити, щоб повернути державу обличчям до людей і встановити довіру до неї. Є ще дуже багато необхідних змін, до яких народні депутати як представники законодавчої влади мають, на жаль, лише опосередкований стосунок. Наприклад, вважаю за необхідне встановити в Україні культуру добровільних відставок чиновників, що фігурують у скандалах із великим суспільним резонансом. У Європі, до якої ми прагнемо, це норма, а в Україні ще жоден скандально відомий чиновник самостійно не покидав своєї посади.

Крім цього, потрібно встановити комунікацію не лише між депутатом і виборцями, а й між державою та громадянами. Українці повинні отримати право поскаржитися на будь-якого чиновника, силовика чи депутата місцевого чи національного рівня. Для цього має бути створено загальнонаціональні інформаційні канали (гарячі телефонні лінії, інтернет-сайти, що приймають скарги громадян тощо). І такі скарги мають бути почутими: коли їх набереться певна кількість на якогось чиновника – це має бути підставою для його автоматичного звільнення. Держава повинна стати уважною до громадян і максимально прозорою, докладно та доступно звітувати про кожен напрямок свої діяльності.

Нарешті, держава повинна стати «орієнтованою на споживача». Тобто чиновники, які працюють безпосередньо із громадянами мають перестати поводитися так, ніби роблять простій людині велику послугу, а в якнайстисліший термін виконувати законні вимоги всіх, хто до них звернувся. Ті, хто не зможе опанувати культуру доброзичливого спілкування з людьми та ефективної роботи, повинні будуть піти.

Я виступатиму за всі запропоновані тут зміни, а також усі пропозиції інших депутатів та політичних сил, які хоча б на йоту збільшать довіру українців до держави. Бо довіра народу – це наріжний камінь у побудові успішної держави. Такою Україну хотіли б бачити всі українці.

 

Читати далі: Час будувати економіку майбутнього